Uzaydan görülen şimşek fırtınası ISS’den çarpıcı bir video ile yakalandı

Bu nadir görüntüler, Dünya’nın atmosferindeki elektriksel aktivitenin muazzam boyutunu ve güzelliğini vurgulayarak, gezegenimizin dinamik hava olaylarına dair benzersiz bir perspektif sunuyor.

Özel astronot Marcus Wandt, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) yukarıdan görülen bir şimşek fırtınasının dramatik bir videosunu paylaştı. Videoda, şiddetli bir fırtına sırasında bulutlar arasında pek çok şimşek çakması görülüyor. Wandt, “Şimşek fırtınaları, uzaydan bile olsa, izlemesi güçlü ve güzel olaylardır,” diyerek videoyu içeren bir çevrimiçi gönderi yaptı. Wandt, bu fırtınayı, şimşek bulutlarının daha detaylı gözlemlenmesi için yeni bir kamera konseptini test eden ve üst atmosferdeki yıldırımların sera gazı konsantrasyonu üzerindeki etkisini araştıran Thor-Davis deneyi üzerinde çalışırken gözlemlediğini belirtti.

Kurulum, elde taşınabilir işletim için bir Nikon D5 DSLR kameranın üstüne monte edilen Davis 346 neuromorfik kamera ve iki kamerayı kontrol eden bir Raspberry Pi bilgisayar kartına dayanan bir AstroPi ünitesinden oluşuyor.

Uzaydan görülen şimşek fırtınası ISS’den çarpıcı bir video ile yakalandı

Wandt, Texas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenen bir misyonda ISS’de zaman geçiren dört kişilik Axiom-3 ekibinin bir parçasıydı. Tamamen Avrupalı ilk özel misyon 9 Şubat’ta Dünya’ya döndü. İki haftadan biraz fazla süren bu ziyaret boyunca Wandt, çeşitli bilimsel deneyler üzerinde mikro yerçekimi koşullarında çok zaman harcadı. Ayrıca, ISS’nin çeşitli coğrafi harikaların üzerinden geçerken yakaladığı Dünya’nın etkileyici görüntülerini çekme konusunda da yetenekli olduğu bir ün kazandı. Wandt ayrıca, zamanının bir kısmını, uzay laboratuvarının içini keşfetmek ve yörüngedeki zamanı boyunca orijinal ve yaratıcı şekilde çekilmiş bazı görüntüleri paylaşmak için kamerayı kullanarak geçirdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Yıllar boyunca çeşitli astronotlar tarafından oluşturulan bu videolar, yörüngede egzersiz yapma gibi şeylerin yanı sıra saç kesimi yapma, kahve içme ve tuvaleti kullanma gibi diğer aktiviteler hakkında bilgiler paylaşıyor. Yerçekimi eksikliği nedeniyle Dünya’dakinden daha karmaşık olan bu işlemler hakkında fikir veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x