Artık Bu Ürünleri Satamayacaklar! Yasak A101, Şok, BİM, Migros Gibi Bütün Süpermarketleri Kapsayacak!

Her biri birer AVM haline dönüşen devasa süpermarket zincirleri, gıda ürünlerinden giyime, teknolojik ürünlerden kişisel bakıma kadar içerisinde binlerce ürün bulunduruyor.

Bu durum, her türlü ihtiyacın süpermarket zincirlerinden karşılanmasına neden olurken, kullanıcı için oldukça işlevsel olan bu durum küçük ve orta boyuttaki işletmelerin ise adeta kabusu haline dönüştü.

A101, Şok, Migros, BİM, CarrefourSA ve çok sayıda süpermarketin haftanın belirli günlerinde aktüel ürünler satması üzerine harekete geçen bakanlık yetkilileri, yaz aylarında yapılan düzenleme ile bu tür marketlerde artık beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya ve ev tekstil eşyalarının satılmayacağını belirtmişti.

Değişiklikler yeni yılda yavaş yavaş yürürlüğe girerken, marketler eskiden yaptıklarına benzer kampanyaları yapamıyor ve bu ürünleri artık satışa çıkaramıyor.

HANGİ ÜRÜNLER ZİNCİR MARKETLERDE SATILAMAYACAK?

Son dönemde sayıları giderek artan ve aynı cadde ya da sokakta bile sayıları ikiye yaklaşan zincir marketler hakkında yeni karar açıklandı. Zincir market ve perakende taslakları üzerinden yapılan çalışmalar sonucunda aciliyeti olanların belirlenerek bunların meclise gönderilmek için üzerinde çalışmaya başlandığı ifade edildi.

Zincir marketlere gelecek ürün sınırlaması için şu bilgiler verildi: “Ekmek yasak kapsamında olmayabilir.

Çünkü gıda ürünü. Ancak, cep telefonu, beyaz eşya, sigara; özellikle bunlar her yerde satılamayacak.

5 bin metrekare kapalı alanı olanların satılabileceği ürünlerin listesi yeniden belirlenecek. 100 metrekare yerde buzdolabı satılıyor, bunlara izin verilmeyecek.

Çok uzun olmayan bir yasa düzenlemesi bu dönem yapılacak. Zincir marketlerin en büyüğü 400 metrekaredir. Buralarda kesinlikle ürün sınırlamaları olacak.

KISITLAMA KARARI UYGULANMAYA BAŞLANDI

Özellikle beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, ev tekstili satılamayacak. Kırtasiye, nalburiye ve hırdavat satılamayacak. Züccaciye gibi ürünlerin satışı için de metrekare sınırı olacak.”

Küçük ve orta ölçekli esnaf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x