Üzerinde “Bir umuttur yaşamak, Reis Sedat Peker” yazan Ramazan kolilerini hazırlayanlar karakola götürüldü

Birleşik Arap Emirlikleri’nde ‘dijital tecrit’ altında tutulan organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker adına Ramazan kolisi hazırlatan ve yardım eden 25 kişiye gözaltı girişiminde bulunularak ifade vermeleri için karakola götürüldü.

Gazete Duvar’dan Can Bursalı’nın haberine göre, İstanbul’un Pendik ilçesindeki bir gıda toptancısında, üzerinde “Bir umuttur yaşamak, Reis Sedat Peker” yazan Ramazan kolilerini hazırlatanların bulunduğu yere, Asayiş Büro Amirliği’nde görevli polis memurları geldi.

Karakola davet edildi

Yüzlerce kolinin hazırlandığı sırada gelen polisler, “Suçu ve suçluyu övme” gerekçesiyle işlem yapacağı sırada, Peker hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı hatırlatıldı. Bunun üzerine gıda toptancısında bulunan 25 kişi bilgilerine başvurulmak üzere karakola davet edildi.

8 saat karakolda bekletildi

Karakola gidenlerden ikisi şüpheli, diğer 23’ü ‘bilgi sahibi’ sıfatıyla ifade verdi. İfade verenler, işlemlerin ardından karakoldan ayrıldı. Bu kişilerin ifade için 8 saat karakolda bekletildiği öğrenildi. Şüpheli olarak ifadesi alınanlardan kişilerden birinin geçen yıl 14 Eylül’de Peker’in Beykoz’da bulunan evine düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan Yılmaz Günay olduğu öğrenildi.

“Bize suçu ve suçluyu övme suçundan işlem yapılacağını söylediler”

Bilgi sahibi olarak ifade verenler arasında yer alan İ.A, toptan gıda ticareti yaptığını ve bu nedenle kolilerin hazırlatıldığı gıda toptancısında bulunduğunu belirterek, “Biz oradayken Yılmaz Günay geldi. Günay’ı daha önceden tanırım. Sedat Peker adına yardım paketi dağıttığını gördüm. Yardım edebileceğimizi söyledik. Çıkacağımız sırada polisler geldi. Bize suçu ve suçluyu övme suçundan işlem yapılacağını söylediler” dedi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir