İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, UKOME’nin zam iddialarına yanıt verdi

İSTANBUL Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, UKOME’nin toplu ulaşıma yaptığı zamla ilgili, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun iddialarına yönelik açıklama yaptı. Birlik, Eyüp Aksu’nun İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin zam yetkisi olduğu ve bu yetkiyi kullanmadığı iddialarına yazılı bir açıklamayla karşılık verdi.

Açıklamada, “Eyüp Aksu, esnaf ve sanatkarın haklarını savunmak yerine, polemik yaratmayı seçmiş, medyada görünürlüğünü artırmak için esnafımızı tartışmaların ortasına çekmiştir. Aksu, taksici esnafımıza yönelik oluşan olumsuz algıların da ana kaynağıdır. 28 Temmuz tarihinde gerçekleşen UKOME toplantısında, ulaşım ücretlerine yüzde 57 civarında zam yapılması teklifine red oyu kullanan, sonrasında UKOME’de yüzde 51 oranında zam çıkmasını sağlayan Eyüp Aksu’dur” ifadelerine yer verildi.

“UKOME’DE BELİRLENEN TEMSİLCİ TÜM İTİRAZLARIMIZA RAĞMEN EYÜP AKSU’DUR”

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, UKOME tarafından toplu ulaşıma yapılan yüzde 51.52 zamla ilgili İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Eyüp Aksu’nun iddialarına karşılık yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “2004 yılında yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) çalışma usül ve esasları düzenlenmiştir. İlgili kanunun F bendine göre, toplu taşıma hizmetlerinde yer alan araçların ücretlerini belirleme yetkisi Büyükşehirlerde UKOME’ye verilmiştir.

İlgili kanunun F bendinde, ‘Büyükşehir ulaşım ana planını yapmak, yaptırmak ve uygulamak; ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerini planlamak ve koordinasyonu sağlamak; kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları ile taksi sayılarını, bilet ücret ve tarifelerini yürütmekle sorumludur.’ ifadeleri yer alır.

Ulaşım sektöründeki esnafımız ve halkımız tarafından da iyi bilinmelidir ki, UKOME’de 27 kurum temsil edilmektedir. Bunlardan biri de Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’dur (TŞOF). İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin, UKOME’de temsilcisi bulunmamaktadır. UKOME’de TŞOF tarafından belirlenen temsilci, bütün itirazlarımıza rağmen, 2018 yılından beri İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’dur” denildi.

“TAKSİCİ ESNAFIMIZA YÖNELİK OLUŞAN OLUMSUZ ALGILARIN KAYNAĞIDIR”

Açıklamada ayrıca, “Ulaşımla ilgili tüm kararların alındığı UKOME’de esnaf adına tek temsilci olan Eyüp Aksu, taşıdığı ünvanı ve asli görevlerini unutarak, sorumluluğu başka kurumların üzerine atmaktadır. Eyüp Aksu, esnaf ve sanatkarın haklarını savunmak yerine, polemik yaratmayı seçmiş, medyada görünürlüğünü artırmak için esnafımızı tartışmaların ortasına çekmiştir. Aksu, taksici esnafımıza yönelik oluşan olumsuz algıların da ana kaynağıdır. 28 Temmuz tarihinde gerçekleşen UKOME toplantısında, ulaşım ücretlerine yüzde 57 civarında zam yapılması teklifine red oyu kullanan, sonrasında UKOME’de yüzde 51 oranında zam çıkmasını sağlayan Eyüp Aksu’dur. İstanbul’da 7/24 halkımıza hizmet eden ulaşım sektöründeki esnafımız, daha iyi temsil edilmeyi, sorunları için gerçekçi çözüm üretilmesini bekliyor. Bu noktada en büyük sorumluluk Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na düşmektedir. TŞOF yetkililerin de en yakın zamanda üstlerine düşen görevleri yerine getireceklerini umuyorum” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x