İsrail’de yargı ‘reformu’na isyan

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yüksek Mahkeme kararlarının bağlayıcılığını ortadan kaldırmayı ve yüksek yargıçların hükümet partilerinin onayıyla göreve gelmesini öngören tartışmalı yargı düzenlemesi İsrail’i ayağa kaldırdı.

Ülkede 12 haftadır devam eden gösteriler bu gece isyana dönüştü.

SAVUNMA BAKANINI GÖREVDEN ALDI

Başbakan Netanyahu, yargı ‘reformu’nu eleştiren Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldı.

Hükümetin basın ofisinden yapılan açıklamada, Netanyahu’nun Gallant’ı görevden aldığı belirtildi. Yerine kimin atandığı veya başka detay paylaşılmadı. Ayrıca Yüksek Mahkeme yargıçlarının seçimindeki komitenin atamalarında iktidarın söz sahibi olmasını sağlayacak yasa teklifinin yarın birinci oylama için Meclis’e getirileceğini açıkladı.

Gallant’ın görevden alınması sonrası on binlerce İsrailli sokağa çıktı. Protestocular, Netanyahu’nun Kudüs’teki konutunun önündeki barikatları yıktı. Tel-Aviv’de de otoyollar trafiğe kapatıldı. Protestocular, Başbakan Netanyahu’ya ülkedeki lakabıyla seslenerek, “Bibi istifa et!” sloganları attı.

ÜNİVERSİTELER GREVE BAŞLADI

İsrail üniversiteleri de yargı düzenlemesine karşı süresiz greve gitme kararı aldı.

Üniversitelerin rektör ve yönetimleri, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, hükümetin yargı düzenlemesini protesto etmek için bugünden itibaren tüm derslerin ve bilimsel araştırmaların durdurulmasını kapsayacak şekilde süresiz grev ilan ettiklerini duyurdu. Açıklamada, “İsrail üniversitelerinin rektör ve yönetimleri olarak biz, İsrail demokrasisinin temellerini sarsan ve devamlılığını tehlikeye atan yasama sürecinin devam ettiği zeminde, İsrail’in tüm araştırma üniversitelerindeki eğitimi durduracağız. Başbakan ve koalisyon üyelerini yasa tasarısını derhal durdurmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İşçi sendikalarının da benzer bir karar alması bekleniyor.

BAŞKONSOLOS İSTİFA ETTİ

Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından İsrail’in New York Başkonsolosu Asaf Zamir, istifa etti.

Zamir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İstifa ediyorum” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir