HÜDA-PAR’ın Hizbullah ile Bağına Dair Haberlere Erişim Engeli

Seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklayan HÜDA-PAR’ın Hizbullah ile bağına dair 47 haber ve paylaşım hakkında erişim engeli kararı verildi.

14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğini bildiren HÜDA-PAR, Cumhur İttifakı’na katılım için de müzakereleri sürdürüyor.

Bu süreçte HÜDA-PAR’ın 1990’lı yıllarda yüzlerce kişiyi katleden Hizbullah terör örgütüyle olan bağı yeniden gündeme geldi. HÜDA-PAR bu ilişkiye dair yapılan haber ve sosyal medya paylaşımlarının ardından mahkemeye başvurdu.

“Siyasi itibarlarını sarsıcı ve kişilik haklarını ihlal edici nitelikte”

Mahkeme HÜDAPAR ile Hizbullah ilişkisine dair 47 haber ve sosyal medya paylaşımı hakkında  erişim engeli ve içerikten çıkarma kararı verdi. İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararın gerekçesi şöyle:

“Erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde Hür Dava Partisinin Hizbullah Terör Örgütü ile irtibatlı olduğu, bu örgütün siyasi kanadı olduğu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar OKKAN’ı öldüren terör örgütüyle irtibatı bulunduğu, bir kısım linklerde bu partinin Lübnan’da faal olduğu bilinen Hizbullah Örgütüyle bazı linklerde ise DEAŞ Terör Örgütüyle irtibatı bulunduğu yönünde paylaşımlara, bir kısım linklerde ise ‘domuz bağcı’, ‘şeytan parti Hüda-Par’ ve ‘domuz bağcıların temsilcisi’ şeklindeki paylaşımlara yer verildiği, başvuranlar vekili müvekkillerinin söz konusu terör örgütleriyle herhangi bir irtibat ve iltisaklarının bulunmadığını beyan ettiği, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına göre Hür Dava Partisinin seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler arasında yer aldığı, bu veriler çerçevesine erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde yapılan paylaşımların başvuru sahiplerinin siyasi itibarlarını sarsıcı ve kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu görülmekle 5651 Sayılı Yasa kapsamında yasal şartları oluştuğundan talebin kabulüne dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*