HDP’de büyük çalkantı! Buldan, Sancar ve Beştaş’a iltimas, 12 vekile çizik

 • Haber7 – ÖZEL

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a özgürlük isteyen, Türkiye’nin bölünüp parçalanması için faaliyet yürüten, birçok milletvekili ve belediye başkanı kanlı örgüte yardım ve yataklık nedeniyle tutuklanan, il-ilçe başkanlıkları üzerinden gençleri örgüte katılmak üzere dağa çıkardığı tespit edilen Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) 2023 seçimleri hazırlıkları başladı.

12 VEKİLE ÇİZİK

Parlamentoda 56 milletvekiliyle temsil edilen HDP’de 2 dönem kuralı nedeniyle 12 milletvekilinin görev süresi sona erecek. 28. Dönemde TBMM’de yer alamayacak HDP’lilerin dokunulmazlıkları kaldırılmış olacak.

Parti tüzüğündeki “Bir üye, aynı organa en fazla iki dönem üst üste seçilebilir” kuralı herkese işletilirken; İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın istisna tutulacağı belirlendi. Pervin Buldan 5 dönemdir HDP sıralarında milletvekili olarak parlamentoda yer alırken, Mithat Sancar ile Meral Danış Beştaş 3 dönem boyunca TBMM’de yer aldı.

RAHATSIZLAR

İki dönem kuralının esnetilmeksizin uygulanacağı mevcut milletvekillerin yeni dönemde aday gösterilmeyip Buldan, Sancar ve Beştaş’ın yeniden milletvekili yapılacak olmasının adaletsiz olduğu görüşünü paylaşan birçok HDP’linin rahatsız olduğu öğrenildi. HDP milletvekilleri arasında, kuralın esnetilmesi veya diğer 3 milletvekilinin de aday gösterilmemesi gerektiği yönünde itirazların yükseldiği bildirildi.

Kapatma davası devam eden HDP’de terör örgütü PKK’ya müzahir eylem ve söylemleri nedeniyle birçok milletvekili hakkında soruşturma sürerken, yeni dönemde TBMM’ye giremeyecek isimler dokunulmazlık zırhına bürünemeyecek.


İYİ PARTİ’YE PARMAK SALLAYANLARIN KOLTUĞU GİDİYOR

 

Teröristbaşı Öcalan için yürüyüş yapıp, gözaltına alınanlara karşı emniyet güçlerine “Diyarbakır’ı birbirine katarız” sözleriyle tehdit yönelten Hişyar Özsoy ve Türkiye’ye “işgalci” diyerek haddini aşan Feleknas Uca gibi isimler de yeni dönemde vekil sıfatıyla parlamentoya giremeyecek.

İŞTE O HDP’LİLER

Edinilen bilgilere göre, genel seçimlerde 2 dönem kuralı nedeniyle HDP’den aday gösterilmeyecek mevcut 14 milletvekili şunlar:

 • Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Demir,

 • Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy,

 • Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer,

 • İstanbul Milletvekili Hüda Kaya

 • İstanbul Milletvekili Garo Paylan,

 • Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk

 • Tunceli Milletvekili Alican Önlü

 • Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul,

 • Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı,

 • Batman Milletvekili Feleknas Uca,

 • Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran.

 • Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir.

BU İSİMLERİN AKIBETİ NE OLACAK

HDP’de milletvekilliği yapan 5 ismin ise durumu belirsiz. Art arda 2 dönem TBMM’de bulunmayan ancak önceki dönemlerde TBMM’de yer alan milletvekillerinin yeni dönemde HDP listesinden aday yapılıp yapılmayacağı merak konusu.

Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Van Milletvekili Sezai Temelli, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç 27’inci dönem ve önceki dönemlerde vekillik yapmıştı.

Meclis’te İyi Parti milletvekillerine “İçinde bulunduğunuz ittifaka HDP ve PKK’ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz” diyen Fatma Kurtulan yeni dönemde HDP’den aday gösterilip gösterilmeyeceği netlik kazanmadı.

İyi Partililer bizden hazzetmiyor da biz İyi Parti’den hazzediyor muyuz? Hayır, hiç hazzetmiyoruz. Bağrımıza taş basıyoruz, yutkunuyoruz.” diyen Garo Paylan‘ın yeni dönemde HDP milletvekili listesinde yer alacağı kesin değil.

______________

KÜRT ANALARINA GÖZYAŞI, BULDAN’IN ÇOCUKLARINA LÜKS VE ŞATAFAT

HDP’deki 2 dönem kuralının kendisine işlemediği Genel Başkan Pervin Buldan’ın ailesi lüks ve israfla gündeme gelmişti. Kandırılan Kürt çocuklarını dağa yollayan HDP’nin tepe yöneticisi Pervin Buldan’ın çocuklarının, dünyanın en lüks tatil beldelerinde tatil yaptığı belirlenmişti.

Pervin Buldan’ın oğlu Neçirvan’ın Maldivler’de lüks hayat yaşadığı, denizde çektirdiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştığı, gözü yaşlı Kürt analarına inat lüks tatilin tadını doya doya çıkardığı görülmüştü. Neçirvan Buldan’ın üstü açık BMW model lüks otomobile bindiği de yine sosyal medya paylaşımlarına yansımıştı.

Pervin Bulan’ın kızı Zelal’in ise Avrupa’nın en pahalı üniversitelerinden Royal Holloway Üniversitesi’nde eğitim gördüğü, İngiltere’yi karış karış gezdiği, kış mevsiminde işe kayak pozları vererek sosyal medya hesabından paylaştığı belirlenmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir