Dünyanın İlk Yapay Zekaya Sahip Robot CEO’su Tang Yu Sayesinde Şirketin Hisseleri Uçtu!

AI adı verilen yapay zeka teknolojisi insan zekasını taklit ederek belirli görevleri yerine getirmekte ve bu teknoloji şirketler tarafından da çok fazla tercih edilmekte. İçeriğimizde sizler için Çin merkezli bir şirkette CEO olarak görev yapan bir robota yer verdik.

Kaynak: https://sg.news.yahoo.com/company-mad…

AI adı verilen yapay zeka teknolojisinde belirli görevlerin yerine getirilebilmesi için insan zekasının taklit edilmesi söz konusu.

Günümüzde özellikle şirketlerin oldukça fazla yararlandığı yapay zeka teknolojisi, birçok farklı alanlarda kullanılabilmekte.

Ağustos ayında Çin merkezli NetDragon Websoft isimli bir oyun firması yapay zeka botu Tang Yu’yu şirketlerinin CEO’su olarak tanıttı.

Dünyanın ilk robot CEO’su olan Tang Yu’nun görevi şirketin günlük operasyonlarına karar vermek ve düzenlenlemekti.

Yapay zeka destekli insansı robot, göreve alındığından bu yana Hong Kong’un borsa endeksi Hong Sang’den daha iyi bir performans sergilemeyi başardı.

Şirket hisselerinde ise yüzde 10’luk bir atış sağlayarak şirketin değerini 1 milyar doların üstüne çıkardı.

Şirketin kurucu Liu Dejian, yapay zekanın kurumsal yönetimin geleceğinde oldukça büyük bir yere sahip olacağından ve Tang Yu’yu CEO yapmanın firmasının metaverse tabanlı bir çalışma alanına dönüşmesindeki ilk adım olduğundan bahsetti.

Çin’de robotun başarısıyla ilgili sunulan raporlar birkaç yapay zeka firmasının yeni AI araçlarını piyasaya sürmesini sağladı ve yapay zeka teknolojisine olan ilgi de arttı.

Yakın zamanda OpenAI tarafından gerçekleştirilen ChatGPT’nin GPT-4 adlı yazılımı da büyük ilgi gördü.

Geliştirilen yapay zeka araçlarının matematik de dahil olmak üzere birçok sınavda başarılı oldukları kanıtlanmıştı.

Ancak tüm bunlara rağmen OpenAI, teknolojinin tam olarak güvenilir olmaması sebebiyle kullanıcıları kritik bir şey için kullanmamaları konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir