Antakya Sanat Kolektifi’nden 17 Ağustos’ta deprem temalı sergi

Antakya Sanat Kolektifi, 17 Ağustos 1999 Gölcük merkezli depremin yıl dönümünde Ankara Mimarlar Odası’nda ‘Öyle bir yere geldik ki… hiçbir sokağın adı yok’ başlıklı fotoğraf, şiir, metin sergisi düzenliyor.

Sergi ile ilgili Antakya Sanat Kolektifi’nden yapılan açıklamada “6 Şubat Depreminden bugüne ‘Orada kimse var mı’ çığlıkları hala karabasanlarımızda yankılanıyor… Yaralarımız henüz kabuk bağlamadı… Biz de ‘sanat sağaltır’ diyerek deprem temalı, Cemal Süreyya’dan ödünç aldığımız iki dizeyi de başlık yaparak bir sergi hazırlamaya giriştik” denildi.

“Kişisel hafızanın, kolektif hafızaya dönüşmesine katkı sunmak amaçlarımız arasındadır. Zira biliyoruz ki Türkiye’nin güçlü, köklü deprem hafıza mekânlarına ihtiyacı var. Yalova’da inşa edilen Deprem Anıtı ve Adapazarı Deprem Müzesi dışında ciddi hafıza mekânları yok. İşte bu çalışmalar da gerçek tarih yazılımına ve hafıza mekanlarının oluşumuna katkı sunacaktır. Sanat – edebiyat yine toplumsal alt üst oluş dönemlerinde ‘kamunun vicdanı’ olacaktır” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Serginin unutmaya / unutturulmaya karşı bir tavır olarak da algılanmasını diliyoruz” denildi.

Sergi, 31 Ağustos’a kadar açık kalacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x